Masaż funkcyjny i inne

MASAŻ FUNKCYJNY, POPRZECZNY
i inne techniki masażu wykorzystywane w fizjoterapii Akredytowany przez PTF

Cel kursu:
Nauka poprawnego wykonywania masażu funkcyjnego, poprzecznego oraz innych technik masażu w różnych dysfunkcjach narządu ruchu. Szczególną uwagę zwraca się na umiejętność palpacyjnego lokalizowania masowanych mięśni, więzadeł oraz punktów kostnych. Uczestnik otrzymuje skrypt z prezentowanymi na kursie technikami masażu i zdjęciami masowanych mięśni.

Kurs dla:
• fizjoterapeutów (magister, licencjat, technik), masażystów i studentów fizjoterapii
• medyczny personel sportowych

Kurs zawiera 18 godzin dydaktycznych zajęć teoretycznych i praktycznych.
Czas trwania kursu: 2 dni.

TECHNIKI:

1. Masaż funkcyjny.
Jest to połączenie ruchu w stawie z masowaniem i rozciąganiem mięśnia, który wykonuje dany ruch. Masaż polega na wykonaniu precyzyjnego nacisku przez dłoń lub palce terapeuty na mięsień lub daną jego część, więzadło lub ścięgno i w tym momencie terapeuta sam, bez pomocy pacjenta wykonuje ruch w stawie. Ruch wykonywany przez terapeutę jest przeciwny do ruchu jaki wykonuje dany mięsień. Pacjent stara się jak najbardziej rozluźnić masowany mięsień. Ucisk w tym masażu dostosowujemy tak, aby masowane struktury w trakcie wykonywania ruchu w stawie przesuwały się pod uciskającą go dłonią co spowoduje ich rozciągnięcie, odprężenie. Masaż ten ma na celu przywrócenie prawidłowej długości mięśnia a przez to ma poprawić zakres ruchu w dysfunkcyjnym stawie. Stosowany jest w przypadku przykurczy mięśniowych powstałych w skutek długiego unieruchomienia, po wszelkiego rodzaju złamaniach, przykurczach, kontuzjach sportowych, dysfunkcji wynikających z przeciążenia mięśni czy stawu.

2. Masaż poprzeczny
Po urazie mechanicznym, w przypadku unieruchomienia podczas procesu gojenia się uszkodzonych mięśni, więzadeł lub ścięgien może dojść do nieuporządkowanego, niefizjologicznego zrostu włókien kolagenowych. Zrosty te mogą utrudniać krążenie krwi i limfy, wywoływać ból, ograniczać ruch w stawie jak również mogą być również przyczyną stanów zapalnych. W przyszłości może spowodować to, iż w momencie wykonywania ruchu może nastąpić ponowne zerwanie włókien, które zrosły się w sposób nieuporządkowany. Nieuporządkowany kierunek włókien kolagenowych, niezgodny z wektorami sił może powodować permanentny stan zapalny wcześniej uszkodzonych struktur. Głęboki masaż wykonywany w poprzek przebiegu włókien mięśniowych, ścięgien lub więzadeł ma na celu przywrócić prawidłowy przebieg uszkodzonych włókien kolagenowych, uelastycznić je, zapobiec ponownym stanom zapalnym, przywrócić prawidłowy zakres ruchu w stawie i zlikwidować nieprawidłowe wzorce ruchowe.

3. Inne techniki masażu
Na kursie zaprezentujemy techniki masażu zaczerpnięte z różnych systemów terapii manualnej, które mają na celu przywrócenie prawidłowego stanu głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Techniki te wpływają na wydłużenie, rozluźnienie i przekrwienie masowanych tkanek miękkich.

Prowadzący: Piotr Kwiatkowski, dr n.med.

Cena kursu: 750 zł brutto (w tym 23% VAT)

Kursant otrzymuje:
• skrypt
• zaświadczenie ukończenia kursu

O prowadzącym:

Piotr Kwiatkowski, dr n. med.
Założyciel i pierwszy Prezes Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, obecnie Konsultant woj. ds. Fizjoterapii (woj. lubelskie). Absolwent Wydziału Rehabilitacji Ruchowej AWF w Warszawie, uzyskał I i II stopień specjalizacji z rehabilitacji ruchowej. Obronił tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Publikacje naukowe:
“Postępowanie kinezyterapeutyczne w przypadku leczenia skolioz”, Postępy rehabilitacji, tom XV, zeszyt 3
“Postępowanie kinezyterapeutyczne w leczeniu skolioz”, Fizjoterapia Polska, Volume 1, Nr 3, 2001
“Wady i zniekształcenia kręgosłupa” Wybrane zagadnienia, CMKP, Warszawa 2000
“Ćwiczenia stabilizujące kręgosłup szyjny i lędźwiowy w chorobie dyskowej”, Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja, Volume 6, Nr 2, 2004

Miejsce pracy:
– Uniwersytet Medyczny w Lublinie
– Prywatny gabinet